Anatomia miłości | Helen Fisher

Nowe wydanie jest uaktualnioną wersją popularnonaukowej publikacji, która już ponad 20 lat temu budziła niejedną refleksję na temat miłości, jej funkcji i zasadności, powstawaniu, ewolucji i zmian na przestrzeni tysięcy lat. Ówczesna książka stała się elementem obowiązkowym na półce osób zainteresowanych ludzką seksualnością oraz specjalistów w tym obszarze. Nowe spojrzenie to efekt zebranych dodatkowo informacji z badań kontynuowanych przez kolejne lata. Nawet po przeczytaniu innych książek o podobnej tematyce czytając Anatomię Miłości można złapać się na głębokim zamyśleniu i analizowaniu tego czy naprawdę tak działa ludzka seksualność i na nieco bardziej wnikliwym niż zwykle obserwowaniu innych ludzi wokół szukając na to dowodów.

W ciągu 560 stron książki wybitnej antropolożki, pionierki badań nad seksualnością przebędziemy podróż śledzącą historię życia seksualnego człowieka od czasów prehistorycznych do współczesnych. Poznamy odpowiedzi na wiele „dlaczego” i „po co” poparte licznymi dowodami z badań antropologicznych oraz eksperymentalnych dla wielu tendencji w zachowaniach seksualnych. Dowiemy się, które z nich wynikają bezpośrednio z ewolucji i biologicznego przystosowania się naszych przodków do panujących w danym okresie warunków życia, a które z procesu zmian społecznych. Poznamy prawdziwe powody flirtowania i zdradzania, łączenia się ludzi w pary oraz posiadania potomstwa – czasem za wszelką cenę.

W książce bardzo dokładnie opisane są także mechanizmy biologiczne kierujące ludzką seksualnością, a także wpływ chemii naszego najbardziej skomplikowanego organu, czyli mózgu, na osobowość i to jak postrzegamy romantyczną miłość. Poruszane tematy nie są oddalone od naszych czasów współczesnych i znajdziemy tu głęboką analizę obecnych wzorców randkowania, podwójnych standardów seksualnych i wielu innych zagadnień skrupulatnie przestudiowanych i rozłożonych przez badaczkę na części pierwsze. Relacje z badań naukowych okraszane są pełnymi emocji i uczuć obrazami, a czasem także zaskakującymi zwrotami akcji umiejętnie wplecionymi w historie życia prawdziwych kobiet, mężczyzn i świata.

Po przeczytaniu książki możemy mieć wrażenie, że miłość to tylko chemia, biologia i wyrafinowane sztuczki w drodze ku przetrwaniu naszego gatunku. Jednakże w tym wszystkim wyłania się także pozytywny aspekt historii o miłości, jak uważa sama Helen Fisher, który się nie zmienia od zarania dziejów – wszyscy uważają, że miłość jest zjawiskiem niezwykłym i warto jest pokonać wiele przeszkód, aby jej doświadczyć. Pomimo trudności i wysiłku, który z miłością się nierozerwalnie wiąże, ewolucja postanowiła, aby to zjawisko istniało oraz by ludzie nadal do niej dążyli.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Website Built with WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: