Zapraszam Cię do świata uważności!

Uważność, czyli mindfulness, to zauważanie tego, czego zwykle nie zauważamy.

Ćwiczenie jej pozwala na zbliżenie się do siebie i innych,
patrzenie z szerszej perspektywy na myśli i emocje,
świadome podejmowanie decyzji i lepsze radzenie sobie, kiedy życie nabiera rozpędu.

Szczęście, spokój i lepsze samopoczucie są na wyciągnięcie ręki – w Tobie.

Jak wybaczać sobie

Wybaczenie sobie jest jedną z najważniejszych rzeczy, jaką możesz dla siebie zrobić. Jednocześnie osoba, której najtrudniej jest wybaczyć, zwykle jest również Tobą. A na dodatek to właśnie Ty jesteś osobą z którą nie możesz się po prostu rozstać wychodząc do innego pokoju trzaskając drzwiami, ani wyjeżdżając na drugi kraniec świata. Ty zawsze jesteś ze sobą, więc jedyną szansą na to, aby znaleźć spokój i ukojenie jest dojście ze sobą do porozumienia.

Czytaj dalej

Nie tylko sen, czyli jak dobrze odpoczywać

Sen nie zawsze oznacza odpoczynek. Czasami jest wręcz przeciwnie! Prawie każdy z nas choć raz w życiu powziął próbę zwalczenia przewlekłego poczucia zmęczenia większą ilością snu, a mimo to poziom zmęczenia zostawał taki sam albo był nawet wyższy. I tak idziemy przez życie z myślą, że jesteśmy wypoczęci, bo dostarczamy sobie wystarczającą ilość snu według medycznych zaleceń. A jednak czegoś nam brakuje.

Czytaj dalej

Shinrin-yoku, czyli leśna kąpiel

Jest w nim jakaś ukryta magiczna moc… Nie jest więc niespodzianką fakt, że już w starożytności las został uznany za ostoję, w której możemy znaleźć spokój, zdrowie, a także mądrość. Jednakże dopiero niedawno nauka potwierdziła to przypuszczenie i mówi jasno: spędzanie czasu w lesie wspiera leczenie dolegliwości zdrowotnych.

Czytaj dalej

Spokój. Relaks i mindfulness. | A. K. Unger

Mała książeczka z wielką mocą wprawiania w lepszy nastrój! To pierwsze zdanie jakie przychodzi mi do głowy kiedy myślę o tym jak ją opisać. Arlene K. Unger, psycholog kliniczna oraz trenerka wellness (dobrostanu) zaprasza nas do zwolnienia tempa i próby odnalezienia spokoju niezależnie od miejsca i sytuacji w jakiej się znajdujemy.

Czytaj dalej

Trzy rzeczy dla zdrowia psychicznego

Jeśli myślimy, że nie czuliśmy w ostatnich miesiącach lęku i strachu, to znaczy, że nie byliśmy wobec siebie uważni, gdyż to właśnie był i nadal jest czas pełen lęku i strachu. Nie chodzi tu o sianie paniki czy beznadziei, ale raczej, o danie sobie przyzwolenia na samo-współczucie, samo-życzliwość oraz samoświadomość tego jak ważne jest zdrowie psychiczne.

Czytaj dalej

Dlaczego ciągle mówimy, że wszystko jest w porządku

„Wszystko w porządku” – mówimy to każdego dnia. Krótka i miła odpowiedź, z której nikt nie wymaga tłumaczenia się. Jednakże, nie zawsze jest ona prawdziwa. Większość z nas dorastała w społeczeństwie, w którym nie było (i obecnie często także nie ma) miejsca na wyrażanie emocji i nie było przyzwolenia, aby czuć się złość lub smutek. W konsekwencji nauczyliśmy się wstrzymywać nasze emocje i chować je w sobie, a odreagowywać objadaniem się, piciem alkoholu lub innymi zachowaniami kompulsywnymi.

Czytaj dalej

Perfekcjonizm, a zaburzenia lękowe

Istnieje pewna grupa ludzi, dla których bycie w czymś dobrym to zdecydowanie za mało. Nie jest to wystarczające i stawiają oni sobie poprzeczkę znacznie wyżej, a raczej najwyżej jak się da. Perfekcjoniści, bo o nich mowa, nie spoczną dopóki coś jeszcze jest do zrobienia lub poprawienia, aby wszystko było idealne.

Czytaj dalej

Inward. Podróż w głąb siebie | Yung Pueblo

Jeśli chcemy, aby świat był pięknym i przyjaznym miejscem dla nas i dla innych ludzi musimy zacząć od siebie. Tę starą prawdę niesie ku nam książka „Inward. Podróż w głąb siebie”. Jest to pierwsza książka jaką przeczytałam w 2021 roku i muszę przyznać, że było to bardzo owocne zrządzenie losu.

Czytaj dalej

Asertywność, a inne style zachowania

Sztuka asertywności polega na wyrażaniu naszych uczuć, potrzeb, obaw, lęków, myśli i życzeń. Przy przestrzeganiu naszych praw musimy też pamiętać o nienaruszaniu praw innych, bo mają dokładnie takie same jak my. Asertywność nie jest wrodzona – można się jej nauczyć i rozwijać ją, jak każde zachowanie społeczne.

Czytaj dalej

Jak słuchać siebie – 8 wskazówek

Wiele osób nie słucha samych siebie – nie bez powodu. Niektórzy nie słuchają siebie, bo boją się co mogą usłyszeć. Ignorowanie i odsuwania od siebie myśli, uczyć, oraz potrzeb może być adaptacyjne w niektórych sytuacjach – najczęściej pojawia się to w dzieciństwie.

Czytaj dalej

Jak dobrze słuchać innych – 2 ćwiczenia

Wyobraź sobie, że jesteś na spotkaniu ze znajomymi. Jedna osoba rzuca parę śmiesznych anegdot, druga narzeka na pracę, inna chwali się ostatnio odniesionym sukcesem, a jeszcze inna opowiada o niedawno obejrzanym filmie. Każdy czeka z niecierpliwością, aby coś opowiedzieć, wtrącić od siebie kilka słów. Nagle wydaje Ci się, że tak naprawdę nikt nikogo nie słucha.

Czytaj dalej

„Lagom” czyli wystarczająco

„Lagom” czyli po Szwedzku „wystarczająco” oznacza tyle ile potrzeba, aby czuć się dobrze – nie za dużo, nie za mało, tak w sam raz. Jest to umiejętność bycia szczęśliwym z tym co mamy.

Czytaj dalej

Jak spędzić udane wakacje – 6 sposobów

Wakacje mogą być stresujące, w gorączkowym pędzie… Jednakże, takie wakacje nie dadzą Ci wystarczająco odpoczynku i spokoju. Zamiast tego, proponuję kilka drobnych zmian w nastawieniu oraz nieco praktykowania uważności, co może nie tylko pomóc Ci się odstresować i skorzystać bardziej z tych kilku czy kilkunastu dni, ale także wzmocni więzi z osobami, które będą wokół Ciebie w tym czasie.

Czytaj dalej

Jak pielęgnować wdzięczność

Możemy zauważać, że trafia do nas dobro i życzliwość ze strony świata i od innych ludzi, co sprawia, że czujemy się cenni. Za tym idzie wzrost naszej samooceny i sprawniejsze zauważanie obecnego wsparcia społecznego od innych ludzi. Kiedy jesteśmy wdzięczni za to, co mamy w życiu, nie traktujemy wszystkiego jako czegoś oczywistego i nie przechodzimy obok tego obojętnie, ale też nie przyzwyczajamy się do komfortu, który przecież może nie trwać wiecznie.

Czytaj dalej

Wczytywanie…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Website Built with WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: